Police Headquarters

             For the development and advancement of civilization and culture, the establishment of rule of law is a must. It is the Police, which enforces the law and order in the society and thus help protect the pace of development. The Police Head Quarters was established in the year 1965. It was then headed by an Inspector General of Police. The first Inspector General of Police was Sri R.N. Sheopoory, IPS from 1965 to 1967. On 2nd February 1987, Sri H.C. Jatav, IPS joined as the first Director General of Police, Tripura. The State is divided into 8 Districts comprising 25 Police sub-divisions, 71 Police Stations and 34 Police Out Posts. The organisation as  of now have  5 Inspector Generals of Police, 3 DIGsP and Superintendents / Commandants of various units. There are 12 Battalions of Tripura State Rifles of which 9 are India Reserve Battalions.

 

SHRI AKHIL KUMAR SHUKLA, IPS
DIRECTOR GENERAL OF POLICE, TRIPURA.

 

        Akhil Kumar Shukla is an officer of 1986 batch of IPS, allotted to erstwhile Manipur-Tripura, now Tripura Cadre. He holds Master Degree in Physics and M. Phil  in Strategic Studies. He is recipient of Indian Police Medal for Meritorious Service (2003) and President’s Police Medal for Distinguished Service (2010). He is alumni of prestigious National Defence College, Delhi (50th; Golden Jubilee Course). He took over as DGP, Tripura, on April 10, 2017.

        After basic training at Sardar Vallabhbhai Patel National Police Academy, Hyderabad, Shri Akhil Kumar Shukla joined as Assistant Superintendent of Police (U/T) at then Police Training College (now KTDS Police Training Academy), Agartala on Sept. 30, 1987. He had two tenures of Central deputation in IB from Dec. 1994 - Apr. 2000 and Jan. 2005- Apr. 2017 where he served in various capacities and handled a number of assignments. He was Additional Director, IB, before joining as DGP, Tripura.

          In Tripura, he has served in various capacities including ASP (Central), Agartala, with additional charge of SDPO, Belonia, for a few months; Addl. SP (Rural), West, Agartala; Addl. SP (North), Kailashahar; Commandant (HG); Commandant (TAP 1st Bn.); SP (West), Agartala; SP (South), Udaipur; DIG (Communication) and DIG (CID) before taking over as DIG (Range) in March, 2001, the post he held till his promotion as IGP (Law & Order) in July, 2004. 

 

 

SHRI SHYAM SUNDAR CHATURVEDI. IPS
ADDITIONAL DIRECTOR  GENERAL OF POLICE  (Administration)

        Shri Shyam Sundar Chaturvedi, joined the Indian Police Service (IPS) in 1990 and was allotted to Tripura.  He worked as SDPO Kamalpur / Udaipur , SP Enforcement Branch /South District . He went on deputation to SPG from 2002- 2008. On return he held the charge of IGP (TSR) . In 2011 again he went on deputation to SPG and on completion of his tenure he joined  Tripura  Police as IGP(TSR) on 15-03-2016. 

  

 

SHRI K.V.SREEJESH , IPS
INSPECTOR GENERAL OF POLICE (L/O)

          Shri K.V.Sreejesh IPS joined the Indian Police Service in the year, 2000. After basic training, he joined as Assistant Superintendent of  Police (under training) in West Tripura District. On completion of training, he was posted as SDPO, Ambassa, Dhalai District with effect from 2002 to 2003. Thereafter, he was posted as Addl. SP (Urban) in West Tripura District from 2003 to 2005. From April, 2005 to July, 2006 he served as Commandant 5th Bn TSR, Daluma, South Tripura District. Later, he was posted as Supdt. of Police (South Tripura District) from 2006 to 2008 and Supdt. of Police  (West Tripura District) from 2008 to 2010. He proceeded on deputation to Intelligence Bureau, MHA and was posted in New Delhi from 2010 to 2012. From 2012 to 2015 he was posted as First Secretary, Embassy of India, Moscow, Russia. On completion of central deputation Shri K.V.Sreejesh IPS joined as Dy.Inspr.Genl.of Police (HQr) /(CID) on 26th February, 2016. Posted as IGP(Law & order ) on 26-10-2016.

         Shri K.V.Sreejesh IPS is an Engineering Graduate from the College  of Engineering, Trivandrum, Kerala. 

 

 

SHRI  KHATRA JOY REANG , IPS 

DEPUTY INSPECTOR GENERAL OF POLICE (HEADQUARTERS).

 

 

 

 

SHRI LAL HMINGA DARLONG, IPS

ASSTT. INSPECTOR GENERAL OF POLICE (CRIME)

         Shri Lalhminga Darlong, IPS joined Tripura Police as direct Dy. SP (TPS Gr. II) in the year 1990. He was appointed to IPS cadre in the year 2012 by nomination and allotted 2005 batch of IPS (MT cadre). He is presently posted as Assistant Inspector General of Police (Crime) w.e.f 14-02-2014.

          On completion of Basic Training and probation period Shri Darlong has served in various capacities as SDPO Longtharai Valley (1992 – 1993), SDPO Kailashahar (Dec 1994 - April 1997 ) , SDPO Kamalpur ( April 1997 – Jan 1998) , SDPO Khowai ( Jan 1998- Oct 1998) , Addl.SP North(Ops) ( Oct 1998 – March 2002), Addl.SP West(Ops) ( March 2002- April 2003) , Addl SP Dhalai(Ops) ( May 2003 – July 2003), SP ( MTF) ( July 2003- Dec.2003), Commandant 6th BN TSR (IR II) Chakmaghat (Dec 2003- Nov 2009), Commandant 2nd BN TSR , R.K.Nagar ( Nov 2009- Dec 2009), SP ( North) (Dec 2009- Jan 2012), SP ( Dhalai ) ( Jan 2012-June 2013) and SP ( CID) (June 2013- 14th Feb 2014) Tripura.

       Sri Darlong was adjudged “Police Man of the year 2001” for his outstanding performance in the capacity as Addl.SP (Ops) North in the year 2001. In 2010 he was awarded “Police Medal for Gallantry” for his outstanding gallant acts during successful rescue operations of one Sr. Engineer of Railway unhurt from the clutch of heavily armed NLFT militants( after 42 days’ of his captivity) following a fierce encounter in the most difficult terrain of Atharamura hills (2008). For his outstanding performance he was awarded “Chief Minister’s Medal” in the year 2006, “DGP’s commendation Disc” in the year 2000 and 2006 and “President’s Police Medal for Meritorious Service” on the occasion of Independence Day 2013. He was also awarded First and Second Bar of Police (special duty) Medal 2001 and Police (Antrik Suraksha Seva) Padak 2002.

        Under his Dynamic and able leadership as Commandant 6th TSR BN ( IR-II) his BN was adjudged “Best TSR BN” for 4(four) times during celebrations of “Tripura Police Week” in the year 2004, 2006, 2007 and 2008, based on over all outstanding performance of the Bn (including Counter insurgency operations). Sri Darlong is a graduate (Arts) under the Calcutta University (1987) and hails from Unakoti District, the then Tripura North District.